Голос Свободи Радіохвиля Радио Азов небесна сотня АТО
Вітаю Вас Гість!
Неділя, 22.10.2017
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS
Google+

СтатистикаОнлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Голос Свободи Радіохвиля Радио Азов Залишенець 
всплытие фото при нажатии на неё

НОВИНИ

Форма входу

Голос Свободи Радіохвиля Радио Азов ЕРА 5канал ТВІ Молоде
Головна » 2016 » Травень » 24 » Велич і трагедія Генія
12:34
Велич і трагедія Генія

Велич і трагедія Генія

(до 100-річчя з дня смерті Івана Франка)

«Ти, брате, любиш Русь,

Як хліб і кусень сала,

Я ж гавкаю раз в раз

Щоби вона не спала…»

Франкове «звернення» до «брата» не втратило, на жаль своєї актуальності й сьогодні – аж занадто ще таких «любителів» у сучасній Незалежній (!?) Україні, особливо серед так званої «владної еліти».

Себе ж Франко позиціонує по суті як продовжувач справи великого Шевченка – захист знедоленого українського народу і пробудження в ньому національної честі і гідності, єдності і волі до боротьби.

І цьому Франко присвятив все своє життя і талант письменника, просвітника, геніального вченого і громадського діяча.

Шевченко вірив у щасливе майбутнє України, в те, що український народ «діждеться Вашингтона з новим і праведним законом…»

Франко ж вказував і закликав («на великі роковини»):

«…Ненастанно пробуй крил,

А Богдан прийде як сума

Ваших змагань, ваших сил…

…Кожний думай, що на тобі

Міліонів стан стоїть,

Що за долю міліонів

Мусиш дати ти  отвіт»

Навіть просто назвати складові великої різнобічної творчої спадщини Івана Франка, перелічити всі моральні і матеріальні випробування, через які він пройшов у житті, неможливо.

Але ось головне, що, на наш погляд, внесло багато тяжкого і трагічного в життя Франка…

Доля звела Івана Яковича Франка з двома злими «геніями»: Михайлом Драгомановим (1841-1895) і Михайлом Грушевським (1866-1934).

Драгоманов «нагородив» Франка «драгомановщиною» (отруйна суміш соціалізму і москвофільства), якою була вражена значна частина тогочасної української інтелігенції, в тому числі і майбутні вожді Української Центральної Ради Грушевський, Петлюра і Винниченко, що в кінцевому результаті привело до втрати незалежної УНР від Московії.

Франко ж в 1877 році був заарештований за «соціалістичну пропаганду» і 9 місяців провів у в’язниці. А після другого арешту в 1880 році і тримісячного ув’язнення він був змушений припинити навчання у Львівському університеті…

Але Драгоманов «не відпускав»  Франка буквально до своєї смерті: не міг примиритись з відходом Франка від соціалістичної ідеології. Для Франка розрив з Драгомановим став серйозною психологічною травмою. Молодий Франко сприйняв соціалізм як порятунок для рідного народу.

Але потім Франко – вчений розібрався в його суті: держава це казарма, а її громадянин – «совок». І розрив став неминучим…

Ще більших моральних і навіть фізичних страждань зазнав Іван Франко від другого злого «генія» - Михайла Грушевського…

Із спогадів доньки Франка Ганни Франко - Ключко «Останній поцілунок»:

… в 1894 році приїхав до Львова Михайло Грушевський… Звернувся до тата за підтримкою… Тато, натура наскрізь благородна і добра… дав йому моральну опору і допоміг зайняти відповідне місце в Науковому товаристві ім.Шевченка (НТШ). Та Грушевський дуже скоро зорієнтувався в становищі… Він жениться з донькою священика, що дало йому зв’язки… обіймає професуру історії у Львівському університеті і захоплює керівне становище в НТШ. Мама… не любила Грушевського. Вона пізнала, що під покривалом ввічливості і скромності скривається егоїстична і хижацька натура поповича.  Вона остерігала тата… Тато, хоч все лагідно успокоював маму… ходив зажурений… і рішив іти за своїм покликанням: пером служити  своєму народові. Він відкинув пропозицію університету в Софії прийняти кафедру професора… бо свято почував, що його місце серед народу…

Тим часом Грушевський , ведений заздрістю на татову славу і авторитет серед громадянства, зачинає його затирати… Пам’ятаю добре, як тато дратувався, коли Грушевський накидав йому дроблення коректури… яку могли робити двадцять інших… Тато кожний ранок заходив до Грушевського додому на різні наради… звідти повертався роздратований, пригноблений, мовчазний. Грушевський ставився до нього безтактно.

Грушевський був людиною пересічною…

Своїх студентів уживав він на вишукування і студіювання матеріалів його «Великої історії України». Студенти, котрім потрібно було його підпису на індексах, опрацьовували цілі статті, котрі потім … діставали його власний авторський підпис…

Останні роки життя Франко тяжко хворів. Одна із головних причин хвороби, за висновками професора Івано-Франківської медичної академії Нестора Сердюка, який досліджував недуги Франка, - психоемоційні стреси. Але Франко продовжував напружено працювати. За неповний рік до смерті він створив 232 поетичних переклади обсягом близько семи тисяч поетичних рядків.

Помер Іван Франко 28 травня 1916 року у Львові.

Зенон Носковський поклав вінок на могилу Франка від імені Легіону Українських січових стрільців.

Олександр Голінько, член ВУТ «Просвіта» імені Т.Г.Шевченка

Переглядів: 187 | Додав: mayboro | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar