Голос Свободи Радіохвиля Радио Азов небесна сотня АТО
Вітаю Вас Гість!
Неділя, 22.10.2017
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS
Google+

СтатистикаОнлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Голос Свободи Радіохвиля Радио Азов Залишенець 
всплытие фото при нажатии на неё

НОВИНИ

Форма входу

Голос Свободи Радіохвиля Радио Азов ЕРА 5канал ТВІ Молоде
Головна » 2016 » Червень » 14 » Творець ОУН
15:24
Творець ОУН

Творець ОУН

(до 125-ї річниці від дня народження Євгена Коновальця)

Полковник Євген Коновалець – одна з тих особистостей, які не лише залишили глибокий слід в історії визвольного руху, а й вплинули на весь процес здобуття Української незалежності.

У кожній проблемі Коновалець вмів виділити головне, ігнорувати суперечки з несуттєвих питань. Як політичний діяч він, як ніхто, створював атмосферу єднання заради спільної мети визволення України.

Народився Євген Коновалець 14 червня 1891 року у селі Зашкові Львівської області.

Батько Михайло – управитель народної школи, мати Марія – вчителька, яка синів навчала жити по -спартанськи.

З 1909 року Коновалець – студент Львівського університету. Фактично цей рік був роком початку активної політичної діяльності.

1 серпня 1914 року було створено між партійну Головну Українську Раду, в якій Коновалець був представником УСС – Українських Січових Стрільців. Весною 1915 року він – учасник боїв з москалями на горі Маківці, де попадає в полон, де застає революцію 1917 року. Коновалець активно займається формуванням українського війська, розуміючи, що від нього найбільше залежить доля України. Січові Стрільці, організовані ним 12 листопада 1917 року були найбільш боєздатною силою Центральної Ради України.

28 квітня 1918 року німці передали владу Павлу Скоропадському. Німецьке військо оточило стрілецькі казарми.

Коновалець домовляється з гетьманом про передислокацію Січових Стрільців до Білої Церкви. Подальші події в Україні змушують Стрілецьку Раду  у липні 1920 року прийняти рішення про демобілізацію більшості вояків.

Євген Коновалець займається організацією бойових структур для майбутньої боротьби за незалежність.

31 серпня 1920 року у Празі на нараді українських військових старшин була створена Українська Військова Організація (УВО), а Коновальця згодом було обрано її керівником.

Коновалець зустрічається з військовими Української Галицької Армії і Армії УНР, об’єднуючи всіх в одну військову структуру. УВО визнає польську окупацію незаконною і організовує серію актів індивідуального терору. Один із напрямків роботи УВО – виховання майбутньої національної еліти. Для цього відроджується Пласт, де фактично були виховані усі керівники визвольної боротьби УПА.

Коновалець розуміє не тільки важливість пропаганди  їдеї самостійності, а й необхідність розробки світоглядної доктрини. Він відновлює видання «Літературно-Наукового Вісника» і призначає редактором Дмитра Донцова.

Як результат Коновалець стає об’єктом уваги не тільки польської, а й радянської розвідки.

На І Конгресі Українських Націоналістів 28 січня – 3 лютого 1929 року у Відні Коновалець одноголосно обирається головою Проводу (ПУН). Він наголошує на запроваджені обов’язкового військового вишколу. Разом з О.Гасином видає «Військовий підручник».

У 1929 році Коновалець формулює позицію ОУН : «Прапор боротьби проти поляків ми підіймаємо, але…. Усі свої зусилля будемо спрямовувати проти більшовиків»…

У 1930 році у Галичині польська влада проводила жорстку пацифікацію. Коновалець був координатором міжнародної акції протесту. ОУН також був організатором протесту проти Голодомору в Україні.

У 1930-х роках Коновалець приділяв особливу увагу українській проблематиці на Далекому Сході. 

Групи ОУН висилалися у Маньчжурію для налагодження зв’язків з українцями Зеленого Клину, політв’язнями.

У 1937 році на нараді Проводу ОУН Коновалець ініціює створення окремого штату з питань Закарпаття.

Сталін ставить завдання НКВД СССР : «Наша мета обезголовити рух українського фашизму…» Агент Павло Судоплатов 23 травня 1938 року зустрівся з Коновальцем в центрі Роттердама, де вручив йому «подарунок», і біля кінотеатру «Люміс» бомба вибухнула….

Цей день ОУН визначає як Свято Героїв, які загинули за Україну.

В селі Зашкові встановлено пам’ятник Є. Коновальцю, створено музей, його іменем названо вулиці у містах і селах України.

Західноукраїнські обласні ради постановили відзначати 23 травня як Свято Героїв. Настав час для визнання цього свята загальнонаціональним.

Олександр Голінько, член ВУТ «Просвіта» імені Т.Г.Шевченка м.Знам'янка

Р.S. У статті використано матеріал із газети «Шлях перемоги» № 23 від 8 червня 2016 року.

Переглядів: 141 | Додав: mayboro | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar